Zasady wynajmowania samochodów kempingowych


Podróżowanie kamperem dostarcza uczucie niezależności oraz zapewnia przeżycie niesamowitej przygody. Wprawdzie samochód kempingowy nie zapewnia równie luksusowych możliwości jak pokoje lub apartament w niezłym hotelu, a także oczekuje wielokrotnie wielu poświęceń, rzadko brakuje chętnych na taki rodzaj podróżowania. Bezsprzeczną zaletą samochodów kempingowych są stosunko nieduże wymiary a także całkowita mobilność. Czasami jednak rzeczywistość brutalnie uderza w osoby zauroczone podróżowaniem kamperem. W wybranych krajach nie brakuje ograniczeń dla takich pojazdów. Zakazy wjazdu, ograniczony sezonowo postój, występują kłopoty ze znalezieniem źródła prądu, a w starszych modelach trzeba się borykać z brakiem niektórych ulepszeń, np. klimatyzacji. Wypożyczalnie kamperów otwierają się na rynku wyjątkowo błyskawicznie, dobór pojazdów stał się niezwykle duży, a zasady towarzyszące wypożyczeniu dość zbliżone. Dziś znalezienie firmy świadczącej usługi najmu kamperów nie stanowi dużego kłopotu. Oferty możemy zobaczyć na serwisach ogłoszeniowych, w prasie branżowej, w internecie, na Facebooku. Wystarczy że wpiszemy frazę „wypożyczalnia kamperów Gdańsk” w znanej wyszukiwarce, żeby ta wyświetliła co najmniej kilka wyników w dokładnie interesującej nas miejscowości Gdańsk. To wbrew pozorom bardzo oczekiwana możliwość, gdyż kampera musimy skądś zabrać, a nikt nie ma zamiaru przemieszczać się setki kilometrów z bagażami, które później trzeba przepakować. Znaczna część firm posiada w swojej ofercie możliwość dostarczenia wynajętego pojazdu pod nasze drzwi, ale jest to usługa płatna i to niemało. Znaczna część firm posiada w swojej ofercie jednakże możliwość pozostawienia własnego samochodu na okres wynajmu kampera na ich postoju, bardzo często strzeżonym oraz zazwyczaj bezpłatnym. 

 Ograniczenia przy wynajmowaniu kampera

Nim zabierzemy się do przegldania ofert poszczególnych wypożyczalni kamperów, musimy obowiązkowo zwrócić uwagę na obostrzenia związane z wypożyczeniem pojazdów kempingowych. Wbrew pozorom wypożyczalnia kamperów różni się od wypożyczalni „zwykłych” samochodów osobowych. W wypożyczalni kamperów przede wszystkim ważny jest wiek wypożyczającego pojazd. Duża część wypożyczalni kamperów w warunkach wynajmu umieszcza klauzulę, że wypożyczający musi mieć ukończone 25 lat. Część firm dodatkowo wprowadza informację o minimalnym czasie dysponowania prawa jazdy (zazwyczaj 2-3 lata). Kampera, mimo że w znaczącej ilości przypadków jesteśmy w stanie nim poruszać się, posiadając kategorię B, prowadzi się zupełnie inaczej niż „osobówkę”. To bardziej szeroki, dłuższy, wyższy i cięższy pojazd, podczas kierowania którego trzeba mieć oczy szeroko otwarte i doskonale przewidywać to, co może przytrafić się na drodze. Musimy nie zapominać, że prowadzimy naprawdę duży pojazd. Jeśli do długości czy szerokości możemy się zaadaptować, tak wysokość jest w stanie nas zgubić. 

Następnym ograniczeniem staje się miejsce naszej podróży. jeżeli chcemy ruszyć do Chorwacji, Włoch lub Austrii, żadna wypożyczalnia nie będzie sprawiać kłopotu. Gorzej z wyjazdem poza granice Unii Europejskiej. Wiele kontraktów najmu kamperów posiada zapis o odmowie wyjazdu do takich państw, jak Ukraina, Białoruś, Rosja czy chociażby Mołdawia. W kontraktach znajdziemy również dodatkowe adnotacje o braku zgody wjazdu na obszary objęte działaniami wojennymi oraz rozruchami. Kilka przedsiębiorstw precyzuje dokładnie lokalizacje, gdzie możemy jechać wypożyczonym kamperem. 

Na co zwrócić uwagę nim podejmiemy końcową decyzję o wypożyczeniu kampera? 

W Gdańsku jest wiele wypożyczalni kamperów. Osoby szukające kampera na podróż są w stanie wybierać wśród wielu propozycji oraz decydować stosownie do swoich wymagań oraz upodobań. Niezwykle istotne jest, żeby na upragnione wakacje pojechać kamperem spełniającym oczekiwania i dopasowanym do potrzeb. Wyjątkowo ważne jest dobranie właściwego kampera do wybranego sposobu podróżowania a także kierunku wyjazdu. Wybór wypożyczalni, z której oferty będziemy korzystać, jest równie istotny. Poszczególne oferowane kampery są zupełnie niedopasowane do realiów wynajmu. Są definitywnie zbyt ciężkie, aby można było nimi przemieszczać się, nie łamiąc wytycznych. Trafiają się również tacy wynajmujący, którzy wykorzystują nieuczciwe praktyki wobec konsumentów, zawyżając koszty niwelowania uszkodzeń. Dlatego warto każdą wypożyczalnię dobrze zweryfikować, analizując zdanie wypożyczających, polisy ubezpieczeniowe oferowanych pojazdów, zapisy regulaminów a także wzory umów najmu.