Uroki świętokrzyskiego – co zobaczyć, gdzie nocować?


Pierwsze miesiące w roku często wiążą się z planowaniem krótszych i dłuższych urlopów, a co za tym idzie, przeważnie weryfikujemy miejsca godne odwiedzenia. Najpopularniejsze kierunki w Polsce to oczywiście morze i góry, czasem wybierane są również Mazury. Warto jednak czasem wybrać mniej oblegane miejsca. Jednym z rzadziej odwiedzanych województw w wakacje jest świętokrzyskie.

Największe atrakcje świętokrzyskiego

Dosyć oczywistą rzeczą jest, że najczęściej odwiedzaną atrakcją w świętokrzyskim jest Jaskinia Raj. Dla turystów jest otwarta od 1972 roku, a na miejscu czeka na nas aż 150 m korytarzy. Innym znanym miejscem wycieczek jest Świętokrzyski Park Narodowy. Oczywiście nie są to wysokie góry i nie zmęczą nas tak jak inne pasma, to fani pagórków zdecydowanie znajdą coś dla siebie.

W województwie świętokrzyskim leży także Pacanów. Każdy fan Koziołka Matołka powinien odwiedzić Europejskie Centrum Bajki, które nosi imię właśnie zabawnej kózki z tej bajki. Opowiadając o interesujących miejscach to w Krajnie leży Park Rozrywki i Miniatur “Sabat”, który także jest fantastycznym miejscem do odwiedzenia, nie tylko dla dzieci.

Noclegi w świętokrzyskim – gdzie je zarezerwować?

Zdecydowanie najpopularniejszym miastem na nocleg są Kielce. Największe miasto w województwie może pochwalić się wieloma ciekawymi miejscami noclegowymi, które będą idealne na wypoczynek. Inną opcją jest zakwaterowanie w Chęcinach. Ze względu na bliskość Jaskini Raj i zamku Chęciny jest to chętnie wybierana miejscowość noclegowa. Jeżeli chcecie naprawdę wypocząć to pomyślcie o zarezerwowaniu noclegu w agroturystyce zamiast noclegu w mieście. W świętokrzyskim znajdziecie wiele tego typu miejscówek. Brak miejskiego zgiełku i lepszej jakości powietrze doskonale wpływają na nasz sen i samopoczucie.

Co jeszcze warto wiedzieć?

Województwo świętokrzyskie jest idealnym miejscem dla wszystkich zainteresowanych łowieniem ryb. Znajdziecie tam sporo ogólnodostępnych miejsc znanych z dużej ilości ryb. Jeżeli jednak nie znacie się za bardzo na wędkarstwie to pomyślcie o noclegu w agroturystyce w Świętokrzyskiem, która leży niedaleko rzek albo jezior, albo ma własne łowiska. W takich sytuacjach z dużą dozą prawdopodobieństwa na miejscu będzie ktoś, kto zna się na wędkarstwie. Warto też mieć świadomość, że województwo świętokrzyskie ma własny kurort wakacyjny. Sielpia leży nad niemałym jeziorem, które posiada kilka ciekawych piaszczystych plaż. Jeśli więc marzycie aby poczuć się trochę jak nad morzem, ale wolicie spokojniejsze miejsca, to odwiedźcie to miejsce.