Zachwycająca natura województwa świętokrzyskiego – co warto wiedzieć o tym pięknym regionie Polski

góry świętokrzyskie

Niewiele rodzin, planując urlop rozważa wybranie się do województwa Świętokrzyskiego. Jest to niedoceniony region, który oferuje niezwykle dużo pod względem rekreacyjnym i wypoczynkowym. Znajdziemy tam zarówno hotele i pensjonaty, jak i gospodarstwa agroturystyczne czy prywatne kwatery. Teren Gór Świętokrzyskich bez wątpienia przypadnie do gustu osobom, które uwielbiają się wspinać po niezwykłych formacjach skalnych. Największą nagrodą zdobycia szczytu są malownicze widoki rozciągające się po całej okolicy. Jest to świetny pomysł zarówno latem i zimą ze względu na osobliwą przyrodę.

Nocleg w gospodarstwie agroturystycznym w Świętokrzyskim

Dla osób czerpiących większą radość z wypoczynku w gospodarstwie agroturystycznym (np. Orange House – agroturystyka w Chmielniku) też znajdzie się coś fantastycznego. Turyści znajdą w tym gospodarstwie niepowtarzalne posiłki, które są charakterystyczne dla tego regionu. Warto wybrać się tam, aby odkryć te wszystkie niezwykłe atrakcje. Z pewnością każdy znajdzie tam coś dla siebie ze względu na liczne atrakcje, które kuszą zwiedzających. Agroturystyka w województwie świętokrzyskim może pochwalić się długą listą miejsc do odwiedzenia, które na długo pozostaną w pamięci. Idealnym przykładem są góry, park rozrywki, zamek oraz malownicze wzgórza. Jest to doskonałe miejsce do spędzenia urlopu wraz z rodziną i przyjaciółmi. Wszyscy, którzy są chętni by poznać to niezwykłe miejsce od podszewki powinni zarezerwować przynajmniej kilka tygodni. Ziemia Świętokrzyska daje możliwość odpoczynku i regeneracji sił w towarzystwie bogatej flory i fauny. Poznaj historię tego regionu, zdobądź szczyty i poznaj lokalną tradycję. Bez wątpienia agroturystyka to najlepsza forma odpoczynku zarówno dla ciała, jak i umysłu. Coraz więcej osób jest zainteresowanych taką formą urlopu. Województwo świętokrzyskie umożliwia to ze względu na wszechobecne środowisko naturalne.

zamek krzyżtopór świętokrzyskie

Co zobaczyć w województwie świętokrzyskim?

Góry Świętokrzyskie

W pobliżu gospodarstwa agroturystycznego w Chmielniku znajduje się wiele atrakcji, które zapewnią rozrywkę w czasie pobytu. Szansa zdobywania Gór Świętokrzyskich to dopiero początek możliwości w tym regionie. Niezwykle popularna jest Wyżyna Kielecka znajdująca się w południowo-wschodniej części Polski. Zyskała sławę dzięki swojemu najwyższemu szczytowi – Łysicy, który mierzy 614 m n.p.m. Charakteryzują się tym, że obok Sudetów są jednym z najstarszych łańcuchów górskich w Europie. Uformowanie terenu w tamtym regionie miejscami potrafi być strome, jednak te niezwykłe formacje skalne przyczyniają się do tworzenia widoków, które mocno zapadają w pamięć. Ta niezwykła okolica jest w większości pokryta lasami jodłowymi oraz bukowymi, które bez wątpienia dodają uroku. Od lat otwarty na zwiedzających jest Świętokrzyski Park Narodowy. Jest niezwykle rozległy, ponieważ w jego obszarze znajdują się Łysogóry oraz duża część pasma Klonowego.

Miasta: Kielce i Sandomierz

Orange House leży niedaleko Kielc, które jest równie dużą atrakcją. Miasto to leży nad rzeką Silnicą i jest głównym punktem aglomeracji kieleckiej. Cechuje się ono tym, że jest centrum naukowym, kulturalnym oraz gospodarczym. Z pewnością większość Polaków słyszała również o Sandomierzu, który jest miejscem kultowym ze względu na słynny serial – Ojciec Mateusz. Z pewnością odwiedzając te tereny trzeba mieć świadomość, że jest to średniowieczne miasto położone na siedmiu wzgórzach. Jest możliwość zwiedzenia ponad 120 zabytków z różnych epok.

Regionalne muzea i szlaki tematyczne

Zdobywanie wiedzy jest równie cenne jak szczytów, dlatego dobrym pomysłem jest odwiedzić słynne muzeum przyrodnicze oraz klasztor Benedyktynów, który jest przesiąknięty historią. Religia jest wręcz częścią kultury tych obszarów, dlatego wszyscy zainteresowani mogą podążać tematycznymi szlakami. Doskonałym przykładem jest czerwony, który prowadzi z Trzcianki do Świętej Katarzyny lub niebieski z Nowej Słupi do Świętego Krzyża. Jednak najbardziej znany jest czerwony Główny Szlak Świętokrzyski, którego długość sięga 105 km. Prowadzi on przez lokalne zabytki, muzea oraz rezerwaty. Jest to tylko kilka przykładów, ponieważ lista jest zdecydowanie dłuższa. Wisienką na torcie jest zamek królewski w Chęcinach, który znajduje się niedaleko Kielc. Budowla została tak dawno temu wybudowana, że po dziś dzień historycy mają problem z określeniem dokładnej daty budowy. W zamku tętniło życie, aż do 1707 roku, następnie służył podczas pierwszej wojny światowej do celów obserwacyjnych. Przebył długą drogę, aby w końcu stać się otwartym do zwiedzania wszystkim zainteresowanym. Po dotarciu na najwyższe piętro zamku można dostrzec pasmo Tatrów rozciągających się po horyzoncie.

Najlepsze noclegi w województwie świętokrzyskim

Standardem podczas planowania wyjazdu jest znalezienie noclegu oraz interesującej nas agroturystyki. Planując taką podróż trzeba wziąć przede wszystkim uwagę, gdzie chcemy nocować. Kwestia standardu miejsc noclegowych jest zależna od każdego indywidualnie. Bez wątpienia jednak każdy powinien się zastanowić na czym nam najbardziej zależy. Kluczową rolę gra tutaj cena, lokalizacja oraz poziom komfortu, który oferuje wybrany hotel.

Podczas poszukiwań dobrym pomysłem jest rozważenie swojego wypoczynku w gospodarstwie agroturystycznym w Chmielniku. To niezwykłe gospodarstwo, które oprócz miejsca do spania oferuje inne ciekawe rozrywki. Doskonałym przykładem jest wędkarstwo, które pozwala odpocząć i zrelaksować się na łonie natury. Każdy hobbysta wędkowania znajdzie tu wszystko, czego potrzebuje do oddania się swoim zainteresowaniom. To gospodarstwo agroturystyczne pozwala się cieszyć wieloma darami natury takimi jak łąki, lasy oraz stawy. Jest to świetna wiadomość dla osób, które pragną uciec z szybkiego trybu życia w mieście, czy licznych obowiązków w pracy. Dobrą wiadomością jest to, że obiekt znajduje się w bardzo dobrym punkcie wypadowym do znanych atrakcji. Jest to miejsce, które rozumie potrzeby swoich pensjonariuszy. Z tego tytułu starają się dostosowywać ceny noclegu do możliwości swoich klientów. Szukając miejsca na odpowiedni wypoczynek bez wątpienia trzeba rozważyć agroturystykę gospodarstwo w Chmielniku.