Sprawdź informacje o spływie kajakowym z maluchami!


Nie da się ukryć, że spływ kajakowy cieszy się popularnością. Spływy Kajakowe Krutyń to nie tylko przygoda ale też idealną formą aktywności fizycznej oraz okazją czasu spędzonego z rodziną. Jeżeli planujesz kajaki razem z dziećmi sprawdź ten tekst , aby poznać kilka cennych tipów.

W jakim wieku można zaczynać spływ kajakowy?

Organizacja spływów kajakowych z dzieckiem do lat trzech niestety nie jest dobrym pomysłem ze względu na bezpieczeństwo. Jest to spowodowane na przykład:

 • problemy w dopasowaniu kamizelki ratunkowej dla dzieci poniżej trzeciego roku życia
 • dzieci poniżej trzeciego roku życia mogą czuć się niezbyt komfortowo w kajaku jak i w kamizelce ratunkowej
 • rodzic może nie wiedzieć czy jego dziecko ma alergię na użądlenia owadów, które zdarzają się często na spływie kajakowym
 • zbyt duże zajęcie maluchem przez rodzica. 

Spływ kajakowy z przedszkolakami – można zaczynać?

Najlepszy czas w którym wypożyczalnia kajaków może być odwiedzona to przedszkolny wiek dziecka. To jest ten czas, kiedy warto spróbować rodzinne kajaki. Taki spływ można zorganizować w wielu polskich miastach jak na przykład Krutyń. Warto dodać że z reguły kajaki po rzece jest ciekawszy aniżeli spływ po jeziorze, ponieważ non stop zmieniają się widoki. 

Kajaki z większymi dziećmi – coraz większa frajda??

Wyjazd na kajaki z dziećmi w wieku szkolnym może trwać nawet kilka dni. Jest to idealna alternatywa na wakacje w kraju, gdyż w przeciwieństwie do kilkugodzinnego zwiedzania, spływ kajakowy nie powoduje narzekania przez dzieci. Nawet jeżeli dziecko nie ma wcześniejszego zaznajomienia z kajakiem to będzie zadowolone tą przygodą.
Jednakże musisz pamiętać, że dzieci w wieku szkolnym to już nie maluch, który obawia się nowych okoliczności. Dzieci w tym wieku wymaga ciekawych atrakcji, wyzwań oraz adrenaliny! W związku z tym musisz pamiętać, aby:
 • nie wybierać najprostszej rzeki – wybieraj dostosowaną do waszych umiejętności, 
 • dla nastolatków pływających pod okiem doświadczonych kajakarzy wziąć kajaki jednoosobowe,

Jaka trasa będzie najlepsza dla dzieci – przeczytaj nasze tipy!

Trasa kajaków przede wszystkim ma być kompatybilna z Twoimi umiejętnościami. Pamiętaj, że Dla Ciebie zbiornik wodny o głębokości metra sięga do pępka, za to dla Twojego dziecka może sięgać do głowy.

Co należy wziąć pod uwagę, podczas oceniania problemów na spływie kajakowym:

 • nurt rzeki,
 • progi wodne,
 • liczba zwałek,
 • gałęzie które wiszą nad rzeką,
 • głębokość rzeki.

Jakie są najistotniejsze standardy spływów kajakowych z dziećmi?

Powinien być zapewniony jeden opiekun na jedno dziecko!

Pamiętaj, że na spływie kajakowym z dziećmi nie można mieć pod kontrolą większej ilości maluchów, niż tyle ilu, realnie jest się w stanie zapewnić opiekę w czasie potencjalnej wywrotki.

Nie należy płynąc samemu!

To ogólna zasada, nie tylko na kajaki z dziećmi. Nigdy nie masz pewności, kiedy pomoc będzie Ci potrzebna, więc ciągle musi być jakaś osoba tuż obok Twojego kajaka. Ponadto w grupie musi być minimum jeden doświadczony człowiek, który będzie komandorem na wodzie. 

Ubierz siebie oraz swoje dzieci w kamizelkę ratunkową!

To z pewnością najistotniejsza zasada podczas kajaków, z dziećmi, czy też samemu. Z pewnością na spływie z dziećmi konieczne jest też ubranie się w kamizelkę asekuracyjną. Niezależnie od tego czy czujesz się w wodzie pewnie, zapobieganie wypadkowi jest lepsze niż udzielanie pomocy.