Polskie morze kamperem czy przyczepą?


Różnica między przyczepą campingową a kamperem

Kamper jest kompletnym samochodem. Wygląda trochę jak ciężarówka, ma szoferkę oraz sypialnię, łazienkę oraz kuchnię. Jest to samochód wynaleziony specjalnie dla turystyki, daje wyśmienitą mobilność i jest bardzo funkcjonalny dla kierowcy, który przestaje się martwić, że holuje coś za sobą. Zajmuje też sporo mniej miejsca od przyczepy. Do prowadzenia dużego odsetka kamperów wystarczy typowe prawo jazdy kategorii B.

Przyczepa campingowa nie posiada silnika i szoferki – trzeba ją ciągnąć żeby przetransportować do docelowej lokalizacji. Zaletą przyczepy jest to, że da się ją umiejscowić w jednym miejscu na dłużej, a sąsiedztwo objechać autem. Warto być świadomym, że nie wszystkie samochody będą w stanie ciągnąć przyczepę campingową – musi mieć określone cechy i hak.

Jak wypożyczyć kampera i przyczepę?

Kupno kampera lub przyczepy campingowej ma prawo uchodzić za duży wydatek, w szczególności jeśli chcemy pojechać nim w podróż raz w roku. W takim momencie korzystna może okazać się wypożyczalnia kamperów i przyczep campingowych. W trakcie wynajmu przyczepy wypożyczający otrzymuje przyczepę, która jest w 100% uszykowana do podróży. Nie ma potrzeby aby samemu kupować podkłady wodoodporne na materacach albo butle gazowe. W wakacje wynajem przyczepy możliwy jest na minimum tydzień.

Żeby wynająć kampera lub przyczepę z wypożyczalni, trzeba wydrukować i podpisać umowę wynajmu przyczepy. W Legion – kampery wypada dodatkowo zadeklarować ile osób będzie z niej korzystało i mniej więcej trasy wypoczynku. Możecie zostać poproszeni o wpłacenie kaucji zwrotnej, która stanie się gwarancją na wypadek niesprawności lub zanieczyszczenia przyczepy albo kampera.

Parkowanie kampera i przyczepy campingowej w Gdańsku

Najpopularniejsze jest zostawianie kamperów i przyczep na polach namiotowych, gdzie za opcjonalną opłatą można przyłączyć wodę i prąd. W Gdańsku można znaleźć mimo to trochę lokalizacji, gdzie można zaparkować przyczepę campingową albo kampera i będą to zwyczajne parkingi, a nie kempingi. Jednym z tego typu miejsc jest parking w Brzeźnie, tuż przy plaży. Niestety nie podepniemy na nim wody ani prądu, ale jest to jakaś alternatywa dla pól namiotowych. Kolejnym takim terenem będzie parking na Westerplatte, który również jest przy samej plaży. 

Dla turystów, dla których nie jest istotna odległość do plaży nad morzem, może spodobać się parking obok jeziora Jasień. Jest w bardzo ładnej okolicy, obok lasu i ze sporą ilością ścieżek rowerowych.