Dlaczego spływ kajakowy Krutynią jest wspaniałym pomysłem?


Aktualnie spływy kajakowe stały się bardzo popularne. Wybierają się na nie większe i mniejsze grupki przyjaciół, rodziny z dziećmi, jak i starsze osoby. Można znaleźć spływy kajakowe jednodniowe i takie, które trwają 2-3 dni, a niekiedy nawet tydzień. Dzięki różnorodności rzek w naszym kraju każdy zainteresowany znajdzie miejsce dla siebie. Dzisiaj zajmiemy się przedstawieniem spływu kajakowego rzeką Krutynią, która uważana jest za doskonały szlak dla początkujących. Co należy wiedzieć o rzece Krutyni, co jest powodem, że jest ona niesamowicie popularna oraz jaki jest spływ kajakowy po niej?

Rzeka Krutynia – gdzie leży i jak wygląda?

Krutynia jest rzeką na Pojezierzu Mazurskim, przepływa przez Puszczę Piską a kolejno Mazurski Park Krajobrazowy. Na terenie Mazurskiego Parku Krajobrazowego jej trasa wiedzie przez rezerwaty „Krutynia” oraz “Krutynia Dolna”. Rzeka Krutynia ma długość 99 km i jest niesamowicie częstym wyborem na spływy kajakowe. Na Krutyni nie widać prawie w ogóle starorzeczy. Od dawna płynie w tym samym korycie. Co też ciekawe, Krutynia zamiast erodować bocznie, eroduje wgłębnie, a co za tym idzie jest jedną z najgłębszych rzek w Polsce, bowiem miejscami osiąga głębokość do 7 metrów. Jednocześnie znajdziemy też miejsca, kiedy woda sięga do kostek.

Jak długi jest spływ kajakowy Krutynią?

Rzeka Krutynia jest uważana za jeden z najpiękniejszych szlaków na spływ kajakowy w Europie. Spływ Krutynią jest bardzo interesujący i wszechstronny. Spływając Krutynią przesmykujemy się przez Puszczę Piską, a za jeziorem Mokrym również przez Mazurski Park Krajobrazowy. Długość szlaku, który można przepłynąć wynosi 102 km, z czego 60 km to jeziora. Na całej trasie dostrzec można ciekawe rośliny i zwierzęta. Nie jest rzadkością dostrzeżenie w trakcie spływu kajakowego rzeką Krutynią orła bielika lub orła przedniego. Dosyć często widziane w wodzie są gąbki i krasnorosty, które swoim wyglądem na kamieniach przypominają “krwawe plamy”. Wzdłuż rzeki ujrzeć można rosnące dęby a także robiące wrażenie sosny. Szlak prowadzi przez kilkanaście niedużych jeziorek, które połączone są krótkimi strugami, objętych wspólnym mianem rzeki Krutyni. Szlak kajakowy zacząć można w różnych miejscach, ale jego początek znajduje się w Sorkwitach nad jeziorem Lampackim. Przeważnie kajakarze dopływają najdalej do miejscowości Ruciane-Nida, ale popłynąć nim można kilka kilometrów dalej – aż do jeziora Bełdany.

Kto powinien zainteresować się spływem kajakowym Krutynią?

Spływ kajakowy po rzece Krutyni nie jest najtrudniejszy. Mogą nim spokojnie płynąć kajakarze o najbardziej podstawowych umiejętnościach. Nurt jest łagodny, a aż 60 km rzeki to woda bez nurtu. Spływ kajakowy Krutynią można bez problemu polecić dla dzieci i młodzieży. Fantastyczna fauna i flora, którą można spotkać w trakcie spływu rzeką Krutynią, zachęca do spływu ogromne rzesze osób. Dzięki dużej ilości wypożyczalni kajaków w pobliżu rzeki, to jest on dostępny dla dużych grup zorganizowanych, ale również dla małych grup znajomych. Na spływ kajakowy Krutynią można wybrać się na jeden dzień i przebyć jedynie pewną część, ale można także pokonać go podczas 2-3 dniowej wycieczki na Mazury, albo nawet tygodniowego spływu kajakowego. Co około kilkanaście kilometrów rozlokowane są stanice wodne, w których można:

  • przechować kajak,
  • wypożyczyć domek campingowy, pokój w hotelu, albo miejsce na namiot,
  • skorzystać z restauracji, albo rozpalić ognisko,
  • skorzystać z prysznica.

Spływ kajakowy rzeką Krutynią może więc być wspaniałą zabawą dla każdego i nie musi być jednodniowy.