Cena fotowoltaiki – czy to się opłaca?


Nie ulega najmniejszej wątpliwości, że w ostatnich latach kondycja naszej planety jest tragiczna. Mówią o tym liczne badania, ale także zwykłe spostrzeżenia. Przyszło nam funkcjonować w coraz bardziej zniszczonym świecie – jest to niezaprzeczalny fakt. Można jednak temu przeciwdziałać. Na szczęście nowoczesne budownictwo proponuje szereg technologii, które pozwalają na zapewnienie naszej planecie trochę oddechu. Wśród nich jest oczywiście fotowoltaika.

Jak podejść do kwestii kosztów fotowoltaiki?

Co więksi sceptycy mówią, iż koszty instalacji fotowoltaicznych są przesadnie znaczące, przez co fotowoltaika jest kompletnie nieopłacalna. Czy jest to prawdziwe stwierdzenie? Cóż, nie do końca. Należy nade wszystko wytłumaczyć pewną kwestię – a mianowicie, owszem, ceny samego montażu fotowoltaiki są pokaźne i mogą osiągać nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych. Nie da się ukryć, że nie są to małe koszty. Warto popatrzeć jednak na tę sprawę z nieco odmiennej strony.

Jedym z wartych uwagi wykonawców fotowoltaiki jest firma Imigo. Jeśli potrzebujesz fachowców w tej dziedzinie i zamieszkujesz okolice miast Katowice, Bielsko Biała czy też Tychy, koniecznie zapoznaj się z ich ofertą.

Dofinansowanie do fotowoltaiki

Liczne projekty państwowe oferują pomoc finansową każdemu, kto planuje, by fotowoltaika znalazła się na stałe w jego domu. Niezwykle często dofinansowanie jest ze wszech miar znaczące i wynosi nawet około połowy wszystkich kosztów. Ponadto, od 2019 roku można odliczyć instalację fotowoltaiczną od podatku.

Spokojnie, fotowoltaika jeszcze Ci się zwróci

Najbardziej kluczowy argument jest jednak taki, że nawet jeśli nie skorzystamy z dofinansowania, fotowoltaika jest w stanie bardzo sprawnie się zwrócić. Intensywne korzystanie z tej technologii gwarantuje, że już w trakcie kilku lat wyjdziemy na zero, a później każdego roku nawet kilkaset złotych będzie lądować w naszym portfelu ze względu na oszczędzanie energii. Dlatego fotowoltaika jest technologią, która przynosi korzyści pod każdym względem, nie tylko finansowym, ale i w kontekście dbania o środowisko naturalne.